Oferta ubezpieczeniowa ustalana jest na podstawie taryfy składek Towarzystw Ubezpieczeniowych obowiązującej w dniu sporządzenia oferty oraz Innych czynników istotnych dla oceny ryzyka ubezpieczeniowego, pytanych droga mailową lub telefoniczną przez Doradcę i/lub na podstawie danych otrzymanych w wypełnionych formularzach ze strony www.
Wysokość składki w ubezpieczeniach samochodowych (w tym także w zakresie zwyżek i zniżek) ustalamy przy uwzględnieniu w szczególności następujących okoliczności:
Co robić, gdy zdarzy nam się stłuczka na drodze? Kogo najpierw wezwać? Jakie dokumenty wypełnić?
Pierwsza pomoc i wezwanie policji.
Gdy już zdarzy nam się kolizja, to przede wszystkim sprawdzamy czy nikomu nic się nie stało. Tym, którzy tego wymagają, należy zapewnić podstawową pomoc medyczną, najlepiej wzywając pogotowie.
Kolejnym krokiem może być wezwanie policji. Może, ale nie musi. Na pewno policja jest konieczna, gdy w wypadku są ranni lub ofiary w ludziach lub podejrzewamy, że mogło dojść do przestępstwa (np. kierowca jest pod wpływem alkoholu czy narkotyków). Warto też wezwać funkcjonariuszy, gdy strony nie mogą się porozumieć co do sprawcy wypadku. Przy mniejszych stłuczkach obecność służb mundurowych nie jest konieczna.
Bardzo ważne jest także zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu wypadku. Według przepisów, jeśli nikomu nic się nie stało, należy usunąć samochody zjezdni, żeby nie blokować ruchu, czy nie doprowadzić do kolejnych stłuczek. Nie można też zapomnieć o odpowiednim ustawieniu trójkąta ostrzegawczego i włączeniu świateł awaryjnych. Nie zapomnijmy przy tym, aby poruszając się po jezdni w czasie usuwania z niej auta, zawsze mieć na sobie odblaskową kamizelkę – szczególnie w jesienne wieczory znacznie poprawi ona naszą widoczność, a zatem i bezpieczeństwo.
Jeśli nie możemy usunąć samochodu zjezdni, nie należy wnim przebywać.
Wszyscy pasażerowie powinni opuścić pojazd i czekać na pomoc w bezpiecznej odległości od przejeżdżających samochodów.
Pomoc ubezpieczyciela.
Stłuczka się zdarzyła. Teraz obie strony czeka kontakt z ubezpieczycielem. Po pierwsze z miejsca wypadku można bezpośrednio zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Gdy sytuacja tego wymaga przysłana jest pomoc assistance.
Niezbędne.
Obie strony mogą także samodzielnie spisać stosowne oświadczenie powypadkowe, w którym opiszą przebieg zdarzenia, wykaz uszkodzeń oraz określą, po której stronie leży wina. Oświadczenie musi zawierać kilka niezbędnych informacji - datę, godzinę imiejsce kolizji, dokładne dane uczestników i właścicieli samochodów (jeśli kierujący nie jest właścicielem auta) oraz numery polis ubezpieczeniowych i nazwę ubezpieczycieli. Można dopisać ewentualnych świadków.
Bardzo przydatna, szczególnie dla ustalenia winnych wypadku i późniejszego procesu likwidacji szkody, jest dokumentacja fotograficzna. Jeśli mamy więc taką możliwość, zróbmy zdjęcia zmiejsca zdarzenia.
O jednym warto bezwzględnie pamiętać – nie odjeżdżaj zmiejsca kolizji bez spisania takiego oświadczenia.
Oświadczenie można spisać na specjalnym formularzy (do pobrania ze stron ubezpieczycieli, więc warto go wydrukować imieć zawsze przy sobie), którego wzór jest taki sam dla wszystkich ubezpieczycieli.
Przy mniejszych stłuczkach po dokonaniu niezbędnych oględzin, spisaniu oświadczeń możemy dalej kontynuować podróż. Co robić, gdy nasz samochodów jednak nie nadaje się do dalszej jazdy?
Krótko: skorzystajmy ze swojej ochrony ubezpieczeniowej w zakresie assistance.
W razie wypadku w Polsce: więcej >> https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-w-polsce
W razie wypadku za granicą w zależności od kraju, w którym zarejestrowany jest pojazd sprawcy, jakie dane należy spisać oraz gdzie zgłosić szkodę: więcej >> https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Ważne informacje ( jeśli umowa ubezpieczenia OC została zawarta po dniu 11.02.2012 r. ):
Wypowiedzenie umowy OC pojazdu powinno zawierać:
Za datę złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia obowiązkowego, które zostało przesłane pocztą, uważa się datę stempla pocztowego.
Pobierz dokument: Wzór wypowiedzenia umowy OC
Wspólne Oświadczenie o Zdarzeniu Drogowym to specjalny druk, na którym możesz opisać przebieg zdarzenia drogowego, takiego jak wypadek, stłuczka itp. Zawiera on szereg informacji takich jak miejsce zdarzenia, uczestnicy zdarzenia, ubezpieczyciele uczestników zdarzenia, szkice uszkodzeń w pojazdach oraz sytuacji na drodze, a także opis okoliczności zdarzenia. Wypełnienie druku przez wszystkie strony zdarzenia drogowego ułatwi Ci uzyskanie odszkodowania.
Pobierz dokument: Wspólne Oświadczenie o Zdarzeniu Drogowym
Zawiadomienie o sprzedaży pojazdu służy do poinformowania Towarzystwa Ubezpieczeniowego o sprzedaży ubezpieczonego pojazdu. Pamiętaj, że zgłoszenie takie należy dostarczyć do ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od zawarcia transakcji sprzedaży.
Pobierz dokument: Zawiadomienie o sprzedaży pojazdu
Jak wybrać odpowiednią sumę Ubezpieczenia?
Dobór wysokości sumy Ubezpieczenia zależy od Twojej osobistej i finansowej sytuacji. Usiądź wygodnie i odpowiedź na kilka pomocniczych pytań:
Czy terminowa polisa na życie jest dla mnie odpowiednia?
Terminówki gwarantują wysoką sumę ubezpieczenia za stosunkowo niewielką składkę.
Po wygaśnięciu polisy możesz mieć kłopoty z zawarciem kolejnej ze względu na zaawansowany wiek i zły stan zdrowia.
Czy może wejść w terminową polisę na życie i dożycie?
Ze względu na oszczędnościowy charakter tych polis płacisz wyższą składkę, ale jeżeli dożyjesz do końca okresu Ubezpieczenia otrzymujesz gwarantowane świadczenie w wysokości sumy Ubezpieczenia.
Po wygaśnięciu polisy możesz mieć kłopoty z zawarciem kolejnej, ze względu na zaawansowany wiek i zły stan zdrowia.
Może jednak zakupić polisę bezterminową?
Dobrze dobrana bezterminowa polisa może stanowić zabezpieczenie przez całe Twoje życie
Ze względu na oszczędnościowy charakter tych polis płacisz wyższą składkę
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu na życie?